Czas trwania konsultacji:
od 9 października 2023 r. do 08 listopada 2023 r.
Pojęcie „rewitalizacja” pochodzi z języka łacińskiego: „re-”znów, na nowo i „vita”− życie, co dosłownie oznacza przywrócenie do życia, ożywienie.
Rewitalizacja dotyczy więc ożywienia wybranych fragmentów miast, uznanych za zmarginalizowane (tzw. zdegradowane). Działania rewitalizacyjne prowadzone są tylko na tych obszarach, które zostały zaniedbane w wyniku zachodzących w miastach wieloletnich zmian społecznych, ekonomicznych, urbanistycznych i architektonicznych. Po wskazaniu takich obszarów uruchamia się wobec nich działania przywracające utraconą atrakcyjność. Najważniejsze w rewitalizacji to pokonanie kryzysu społecznego, któremu towarzyszy przywrócenie ładu przestrzennego, ożywienie gospodarcze i odbudowa więzi lokalnej społeczności. Końcowym rezultatem procesu rewitalizacji powinna być poprawa jakości życia mieszkańców.
W Kielcach obszar rewitalizacji został wyznaczony w styczniu 2023 r. Obejmuje on 3,5% powierzchni miasta (386 ha) i jest zamieszkany przez 17,2% mieszkańców (31 534 osób).
Obszar rewitalizacji Kielc został podzielony na trzy podobszary: Śródmieście, Czarnów, Szydłówek i Uroczysko.
źródło: Diagnoza służąca wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Miasta Kielce
Gminny Program Rewitalizacji (GPR) jest podstawowym dokumentem uchwalanym przez gminę, który umożliwia prowadzenie kompleksowych działań rewitalizacyjnych na wyznaczonym obszarze przy współudziale lokalnej społeczności. Dokument pomaga koordynować zadania realizowane przez wszystkich interesariuszy procesu rewitalizacji, czyli zarówno przedstawicieli Miasta Kielce, jak i lokalnej społeczności: mieszkańców, właścicieli nieruchomości i ich zarządców, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, podmiotów gospodarczych, organizacji pozarządowych.
Projet Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Kielce na lata 2024-2030 obejmuje liczne działania, które w całości mają przynieść większy efekt w ożywieniu podobszarów rewitalizacji Kielc. Obecnie przygotowywaną w Programie rewitalizację należy postrzegać jako szeroko rozumianą kontynuację wcześniejszych programów obowiązujących w Kielcach. Dotyczy to zwłaszcza podobszaru Śródmieście, którego teren poddawany był procesom modernizacyjnym w poprzednich latach.
Obecnie projekt Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Kielce na lata 2024-2030 przygotowywany jest do uchwalenia przed Radę Miasta. Zanim to jednak nastąpi konieczne jest przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami Kielc, w celu wypracowania założeń dokumentu dopasowanych do lokalnych potrzeb - na poniższym schemacie krok 9.
źródło: Centrum Doradztwa Strategicznego s.c.
Po zakończeniu trwającego obecnie etapu konsultacji społecznych projektu GPR, nastąpi etap opiniowania z innymi organami treści programu, po czym nastąpi przyjęcie programu uchwałą Rady Miasta Kielce.
Konsultacje przeprowadzone zostaną w okresie od 09.10.2023 r. do 08.11.2023 r. w następujących formach:
4. Badanie ankietowe - link do ankiety oraz ankieta w formacie .pdf dostępne będą na stronie BIP UM Kielce (https://bipum.kielce.eu/) oraz Idea Kielce (https://konsultacje.kielce.eu/).
UWAGA!!!
Jeśli chcesz aby Twoja uwaga/opinia/propozycja mogła być rozpatrzona, pamiętaj o:
W przypadku dodatkowych pytań proszę kontaktować się z:
Paulina Moskal, Główny Specjalista
Urząd Miasta Kielce
Wydział Urbanistyki i Architektury
Biuro Planowania Przestrzennego
ul. Kozia 3, 25-514 Kielce
tel. 41 36 76 361