IDEA KIELCE: Konsultacje

plik foto id: 1406574892
plik foto id: 1407369709

................. k o n t e k s t ................

plik foto id: 1407371238

 

O Placu Wolności - krótki rys historyczny

Plac Wolności powstał pod koniec XIX wieku jako drugie, alternatywne dla Rynku, centrum miasta. Już w 1873 roku, wśród wybrukowanych uliczek, na Placu pojawiły się dziesiątki sklepów i straganów, tworząc tętniące życiem miejsce spotkań. Nowoczesne na tamte czasy oświetlenie, utwardzona nawierzchnia i powstająca wokół architektura sprawiły, że Plac szybko stał się wizytówką Kielc - lokalizacją prestiżową o najwyższych w mieście cenach nieruchomości. Plac Wolności był więc przez lata świadkiem licznych wydarzeń: od gwarnych targów po uroczyste parady państwowe. Dziś, dzięki lokalizacji w tym miejscu Muzeum Zabawek i Zabawy, Plac zyskał zupełnie nowe funkcje i ma szansę w końcu odzyskać dawny blask.

Jak zmieniała się nazwa Placu Wolności?

Plac Bazarowy (XIX w.) - Plac Wolności (od 1918 r. do 1939 r.) - Marktplatz (okupacja niemiecka) - Plac Obrońców Staliningradu (czasy ustroju komunistycznego) - Plac Wolności (od 1989 r.) 

 

O dotychczasowych działaniach - co już udało się zrobić?

Plac Wolności, jego funkcja i wygląd w ostatnich latach był przedmiotem licznych dyskusji wielu środowisk: urzędników miejskich, radnych, architektów, przedsiębiorców czy samych mieszkańców Kielc:

  • 2014 r. - ogłoszenie konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy Placu Wolności. Z 17-stu prac wyłoniono zwycięzcę (krakowską pracownię "eM 4"). Wybrana koncepcja stała się materiałem wyjściowym do konsultowanych obecnie rozwiązań
  • 2017 r. - opracowanie projektu architektoniczno-budowlanego i wykonawczego
  • podejmowanie działań w kierunku pozyskania dofinansowania zewnętrznego; rozważano także formułę partnerstwa publiczno-prywatnego
  • ogłoszenie tzw. nowej perspektywy unijnej (2021-2027) - dzięki współpracy Miasta Kielce z Urzędem Marszałkowskim uzyskaliśmy szansę naboru o dofinansowanie w trybie niekonkurencyjnym (Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, Priorytet 6. Europejskie dla wspólnot lokalnych). Miasto na ten cel ma zagwarantowane środki w kwocie ponad 40 mln PLN
  • opracowany został Gminny Program Rewitalizacji - podstawowy dokument miejski, w którym określone zostały obszary i działania rewitalizacyjne, w tym te dotyczące śródmieścia. 

 

............... k o n c e p c j a ..............

plik foto id: 1407371238

Główne założenia projektu rewitalizacji

Zaprezentowany projekt rewitalizacji Placu Wolności wraz z ulicami otaczającymi plac oraz ulicami doprowadzającymi (Hipoteczna, Słowackiego i Ewangelicka) ma na celu:

  • stworzenie wysokiej jakości przestrzeni publicznej poprzez uzyskanie reprezentacyjnego miejsca na imprezy masowe,
  • stworzenie przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców zachęcającej do integracji, odpoczynku,
  • stworzenie przestrzeni dla małej gastronomii.

Planowane strefy funkcjonalne

  • strefa reprezentazyjna - część zlokalizowana wzdłuż historycznej osi kompozycyjnej; płaska, niezabudowana przestrzeń, przeznaczona do organizacji uroczystości, dużych zgromadzeń, przedstawień, inscenizacji itp.
  • strefa wypoczynkowa - północna część placu nawiązuje do Muzeum Zabawek i Zabawy i wyposażone jest w strefę dedykowaną dzieciom. Tą część rozbudowano o amfiteatr wbudowany w skarpę, uzupełniający strefę reprezentacyjną. Strefa posiada zieleń urządzoną oraz budynek z toaletami i pomieszczeniem do pielęgnacji dzieci, przy jego elewacji zlokalizowane będzie miejsce do ładowania rowerów elektrycznych. Budynek zostanie wpisany pomiędzy skarpę a reprezentacyjne istniejące schody. Wejście budynku zostanie osłonięte przepierzeniem w postaci pergoli.
  • strefa wypoczynkowa - po południowej stronie placu zaprojektowano miejsce wypoczynku wraz z wodą płynąca i fontanną, ławkami, kładką oraz zielenią.

Ulice wokół Placu Wolności

  • ul. Hipoteczna – charakter ulicy w formie tzw. woonerf – miejsce, gdzie pierwszeństwo będzie miał ruch pieszych. Nawierzchnia zostanie wyrównana (w jednym poziomie i bez wyniesień). Wzdłuż ulicy przewidziane zostały miejsca wypoczynkowe, w tym ogródki letnie, ławki, stojaki rowerowe i in. Przy skrzyżowaniu z ulicą Sienkiewicza zaprojektowano niewielki plac.
  • ul. Słowackiego - ulica zostanie wyposażona w obustronny chodnik oraz miejsca postojowe. Przy skrzyżowaniu z ulicą Seminaryjską powstanie niewielki placyk – miejsce do odpoczynku i spotkań mieszkańców przyległych kamienic. Przy ulicy zostaną rozlokowane ławki i stojaki rowerowe.
  • ul. Ewangelicka – po wschodniej stronie ulicy zaprojektowany niewielki zieleniec urozmaicający nawierzchnię.

Ulice staną się miejscami przyjaznymi, zachęcającymi do integracji mieszkańców. Priorytetem będzie ruch pieszy i rowerowy, powstaną zaaranżowane miejsca wypoczynku oraz zieleń urządzona.

Zieleń - kompozycja i funkcje

  • funkcje: ozdobna, użytkowo–wypoczynkowa (wielofunkcyjna),
  • kompozycja: elementy swobodne połączone z formami regularnymi; zróżnicowanie wysokościowe nasadzeń poszczególnych „kwater”; kaskadowe formowanie widoków w ten sposób, aby stopniowe wznoszenie się roślin pozwalało na ogarnięcie wzrokiem wszystkich części placu,
  • błękitno-zielona infrastruktura w formie wkomponowanych ogrodów deszczowych (retencja wód opadowych); gatunki drzew liściastych dobrane są tak, by mogły stanowić częściową alternatywę dla ekranów dźwiękochłonnych, łącząc w sobie funkcję ochrony wizualnej i akustycznej z rolą filtrowania powietrza,

Organizacja ruchu

  • Hipoteczna - woonerf; ruch jednokierunkowy w stronę Placu Wolności
  • Mickiewicza – możliwość wjazdu od strony ul. Hipotecznej
  • Słowackiego – ruch jednokierunkowy w stronę ul. Seminaryjskiej
  • Głowackiego – woonerf; ruch jednokierunkowy od ulicy Żeromskiego w kierunku Placu Wolności, przy wjeździe na plac obowiązywał będzie nakaz skrętu w lewo, w kierunku ul. Śniadeckich, a następnie w prawo w kierunku ul. Słowackiego
  • Śniadeckich – ruch jednokierunkowy w stronę Placu Wolności; przy wjeździe na plac obowiązywał będzie nakaz skrętu w lewo, w stronę ul. Słowackiego
  • Ewangelicka - zamknięcie możliwości przejazdu od ulicy Ewangelickiej przez Plac Moniuszki
  • Plac Wolności: - północna krawędź – zakaz wjazdu z wyjątkiem: służb miejskich, rowerów, dojazdu mieszkańców do swoich posesji, posiadających zgodę Prezydenta Miasta, autobusów grup zorganizowanych i zaopatrzenia w godzinach 6:00 - 12:00., zachodnia krawędź – bez zmian, ruch jednokierunkowy od wjazdu z ul. Hipotecznej w stronę ul. Słowackiego, południowa krawędź – ruch jednokierunkowy od ul. Śniadeckich w kierunku wyjazdu ul. Słowackiego, wschodnia krawędź – na odcinku od wjazdu z ul. Głowackiego w kierunku ul. Ewangelickiej wprowadzony będzie zakaz wjazdu z wyjątkiem: służb miejskich, rowerów, dojazdu mieszkańców do swoich posesji, posiadających zgodę Prezydenta Miasta, autobusów grup zorganizowanych i zaopatrzenia w godzinach 6:00 - 12:00.; na odcinku od wyjazdu z ul. Głowackiego w stronę wyjazdu z ul. Śniadeckich ruch jednokierunkowy w stronę ul. Śniadeckich.

 

............... k o n s u l t a c j e ..............

plik foto id: 1407371238

 

Uwarunkowania i ograniczenia:

  • Plac Wolności wpisany jest do rejestru zbytków, i dodatkowo stanowi część zabytkowego układu urbanistyczno-krajobrazowego Kielc, również objętego wpisem. Dlatego wszelkie prace koncepcyjne, a w dalszej kolejności projektowe i budowlane wymagają opinii i pozwoleń Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dotyczy to zarówno funkcjonalności placu, lokalizowanych tam budynków, elementów architektonicznych czy układów komunikacyjnych.

  • Rezygnacja z funkcji parkingowej Placu Wolności. Program dofinansowania dokładnie wskazuje, że w ramach naboru można uzyskać wsparcie w zakresie przebudowy zdegradowanych terenów i przestrzeni w obszarze rewitalizacji, nowych i rewitalizacji istniejących terenów zielonych, przebudowy terenów w strefie ochrony konserwatorskiej oraz budowy systemów ochrony bezpieczeństwa publicznego.

  • Alternatywą dla likwidowanych miejsc postojowych będą parkingi przy ulicy Seminaryjskiej (przed budynkiem NIDY), przy Kieleckim Centrum Kultury (od strony ulicy Kopernika) oraz przy ulicy Solnej.

 

Przedmiot konsultacji:

Do konsultacji społecznych kierowana jest cała przygotowana koncepcja przebudowy Placu Wolności i jego otoczenia ze szczególnym uwzględnieniem zaproponowanych funkcji, wydzielonych przestrzeni oraz organizacji ruchu.

Szczegółowe informacje na temat proponowanych rozwiązań znajdują się poniżej (wizualizacje placu) oraz w formie plików udostępnionych do pobrania.

 

Jak wziąć udział w konsultacjach:

Opinię na temat planowanych działań dotyczących rewitalizacji Placu Wolności oraz projektu koncepcyjnego jego przebudowy można przesłać w następujący sposób:

  • za pomocą formularza on-line dostępnego na dole strony
  • mailem na adres: boi@mzd.kielce.pl
  • za pomocą skrzynki ePuap, e-doręczeń
  • na adres: Miejski Zarząd Dróg w Kielcach, ul. Prendowskiej 7, 25-395 Kielce

 

Zapraszamy mieszkańców miasta na dwa spotkania konsultacyjne:

  • spotkanie otwarte - 03.02.2025, godz. 16.00, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, ul. Plac Wolności 2, 25-367 Kielce
  • wspólny spacer po Placu Wolności oraz warsztaty dla dzieci - 08.02.2025 (sobota) od godz. 11.00, Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach, ul. Plac Wolności 2, 25-367 Kielce

 

Ramowy harmonogram prac rewitalizacyjnych Placu Wolności przedstawia poniższa oś czasu:

plik foto id: 1407371181
Ogłoszenie Prezydenta Miasta Kielce.pdf (288.00 KB) Ogłoszenie ogólne_.pdf (206.30 KB) Wzór formularza uwag.pdf (425.60 KB)

............. w i z u a l i z a c j e ............

plik foto id: 1407371238

Prezentowane wizualizacje są przykładowym zobrazowaniem możliwych rozwiązań a ostateczny ich wygląd może odbiegać od przedstawionego na grafikach

plik foto id: 1407371390
plik foto id: 1407369922
plik foto id: 1407369923
plik foto id: 1407369924
plik foto id: 1407369926
plik foto id: 1407369925
plik foto id: 1407369927
plik foto id: 1407369929
plik foto id: 1407369928
00_Opis projektu.pdf (2 767.33 KB) 01 Koncepcja funkcjonalno-przestrzenna.jpg (5 876.60 KB) 02_Projekt zagospodarowania terenu.pdf (5 920.56 KB) 03_Organizacja ruchu.pdf (1 212.55 KB) 04_Konstrukcja nawierzchni.pdf (542.39 KB) 05_Plan budynku toalety.pdf (433.06 KB) 06_Inwentaryzacja zieleni.pdf (3 104.83 KB) 07_Projektowane nasadzenia.pdf (1 185.37 KB)

............. f o r m u l a r z ............

wprowadzona treść jest pusta lub za długa, proszę wpisać maksymalnie 255 znaków
wprowadzona treść jest pusta lub za długa, proszę wpisać maksymalnie 255 znaków
wprowadzona treść jest pusta lub za długa, proszę wpisać maksymalnie 255 znaków
wprowadzona treść jest pusta lub za długa, proszę wpisać maksymalnie 255 znaków
podany kod pocztowy pasuje do wzoru: 00-000podany kod pocztowy nie został wprowadzony lub jest błędny, wpisz wg wzoru: 00-000kod pocztowy wg wzoru: 00-000
wprowadzona treść jest pusta lub za długa, proszę wpisać maksymalnie 255 znaków
wprowadzona treść jest pusta lub za długa, proszę wpisać maksymalnie 255 znaków
podany adres e-mail pasuje do wzoru: moja-nazwa@moja-domena.plpodany adres e-mail nie został wprowadzony lub jest błędny, wpisz wg wzoru: moja-nazwa@moja-domena.pladres e-mail wg wzoru: moja-nazwa@moja-domena.pl
+48
podany numer TELEFONU pasuje do wzoru: 123456789podany numer TELEFONU nie został wprowadzony lub jest błędny, wpisz wg wzoru: 123456789
numer TELEFONU wg wzoru: 123456789
wprowadzona treść jest pusta lub za długa, proszę wpisać maksymalnie 255 znaków

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg z siedzibą w Kielcach przy ul. Prendowskiej 7, 25-395 Kielce, danych osobowych niewymaganych zawartych w niniejszym formularzu w celu późniejszych kontaktów z przedmiotowej sprawie. Klauzula Informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych

kostka 1
operator
kostka 1
nie wprowadzono żadnej wartości lub wprowadzono błędną, proszę wpisać tylko cyfry, wpisz np: 1, 2, 100

Dziękujemy formularz został zapisany.