O Placu Wolności - krótki rys historyczny
Plac Wolności powstał pod koniec XIX wieku jako drugie, alternatywne dla Rynku, centrum miasta. Już w 1873 roku, wśród wybrukowanych uliczek, na Placu pojawiły się dziesiątki sklepów i straganów, tworząc tętniące życiem miejsce spotkań. Nowoczesne na tamte czasy oświetlenie, utwardzona nawierzchnia i powstająca wokół architektura sprawiły, że Plac szybko stał się wizytówką Kielc - lokalizacją prestiżową o najwyższych w mieście cenach nieruchomości. Plac Wolności był więc przez lata świadkiem licznych wydarzeń: od gwarnych targów po uroczyste parady państwowe. Dziś, dzięki lokalizacji w tym miejscu Muzeum Zabawek i Zabawy, Plac zyskał zupełnie nowe funkcje i ma szansę w końcu odzyskać dawny blask.
Jak zmieniała się nazwa Placu Wolności?
Plac Bazarowy (XIX w.) - Plac Wolności (od 1918 r. do 1939 r.) - Marktplatz (okupacja niemiecka) - Plac Obrońców Staliningradu (czasy ustroju komunistycznego) - Plac Wolności (od 1989 r.)
O dotychczasowych działaniach - co już udało się zrobić?
Plac Wolności, jego funkcja i wygląd w ostatnich latach był przedmiotem licznych dyskusji wielu środowisk: urzędników miejskich, radnych, architektów, przedsiębiorców czy samych mieszkańców Kielc:
Zaprezentowany projekt rewitalizacji Placu Wolności wraz z ulicami otaczającymi plac oraz ulicami doprowadzającymi (Hipoteczna, Słowackiego i Ewangelicka) ma na celu:
Ulice staną się miejscami przyjaznymi, zachęcającymi do integracji mieszkańców. Priorytetem będzie ruch pieszy i rowerowy, powstaną zaaranżowane miejsca wypoczynku oraz zieleń urządzona.
Uwarunkowania i ograniczenia:
Plac Wolności wpisany jest do rejestru zbytków, i dodatkowo stanowi część zabytkowego układu urbanistyczno-krajobrazowego Kielc, również objętego wpisem. Dlatego wszelkie prace koncepcyjne, a w dalszej kolejności projektowe i budowlane wymagają opinii i pozwoleń Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dotyczy to zarówno funkcjonalności placu, lokalizowanych tam budynków, elementów architektonicznych czy układów komunikacyjnych.
Rezygnacja z funkcji parkingowej Placu Wolności. Program dofinansowania dokładnie wskazuje, że w ramach naboru można uzyskać wsparcie w zakresie przebudowy zdegradowanych terenów i przestrzeni w obszarze rewitalizacji, nowych i rewitalizacji istniejących terenów zielonych, przebudowy terenów w strefie ochrony konserwatorskiej oraz budowy systemów ochrony bezpieczeństwa publicznego.
Alternatywą dla likwidowanych miejsc postojowych będą parkingi przy ulicy Seminaryjskiej (przed budynkiem NIDY), przy Kieleckim Centrum Kultury (od strony ulicy Kopernika) oraz przy ulicy Solnej.
Przedmiot konsultacji:
Do konsultacji społecznych kierowana jest cała przygotowana koncepcja przebudowy Placu Wolności i jego otoczenia ze szczególnym uwzględnieniem zaproponowanych funkcji, wydzielonych przestrzeni oraz organizacji ruchu.
Szczegółowe informacje na temat proponowanych rozwiązań znajdują się poniżej (wizualizacje placu) oraz w formie plików udostępnionych do pobrania.
Jak wziąć udział w konsultacjach:
Opinię na temat planowanych działań dotyczących rewitalizacji Placu Wolności oraz projektu koncepcyjnego jego przebudowy można przesłać w następujący sposób:
Zapraszamy mieszkańców miasta na dwa spotkania konsultacyjne:
Ramowy harmonogram prac rewitalizacyjnych Placu Wolności przedstawia poniższa oś czasu:
Prezentowane wizualizacje są przykładowym zobrazowaniem możliwych rozwiązań a ostateczny ich wygląd może odbiegać od przedstawionego na grafikach
Dziękujemy formularz został zapisany.