IDEA KIELCE: Konsultacje

plik foto id: 1406574892
plik foto id: 1407369709

................. k o n t e k s t ................

plik foto id: 1407371238

 

O Placu Wolności - krótki rys historyczny

Plac Wolności powstał pod koniec XIX wieku jako drugie, alternatywne dla Rynku, centrum miasta. Już w 1873 roku, wśród wybrukowanych uliczek, na Placu pojawiły się dziesiątki sklepów i straganów, tworząc tętniące życiem miejsce spotkań. Nowoczesne na tamte czasy oświetlenie, utwardzona nawierzchnia i powstająca wokół architektura sprawiły, że Plac szybko stał się wizytówką Kielc - lokalizacją prestiżową o najwyższych w mieście cenach nieruchomości. Plac Wolności był więc przez lata świadkiem licznych wydarzeń: od gwarnych targów po uroczyste parady państwowe. Dziś, dzięki lokalizacji w tym miejscu Muzeum Zabawek i Zabawy, Plac zyskał zupełnie nowe funkcje i ma szansę w końcu odzyskać dawny blask.

Jak zmieniała się nazwa Placu Wolności?

Plac Bazarowy (XIX w.) - Plac Wolności (od 1918 r. do 1939 r.) - Marktplatz (okupacja niemiecka) - Plac Obrońców Staliningradu (czasy ustroju komunistycznego) - Plac Wolności (od 1989 r.) 

 

O dotychczasowych działaniach - co już udało się zrobić?

Plac Wolności, jego funkcja i wygląd w ostatnich latach był przedmiotem licznych dyskusji wielu środowisk: urzędników miejskich, radnych, architektów, przedsiębiorców czy samych mieszkańców Kielc:

  • 2014 r. - ogłoszenie konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy Placu Wolności. Z 17-stu prac wyłoniono zwycięzcę (krakowską pracownię "eM 4"). Wybrana koncepcja stała się materiałem wyjściowym do konsultowanych obecnie rozwiązań
  • 2017 r. - opracowanie projektu architektoniczno-budowlanego i wykonawczego
  • podejmowanie działań w kierunku pozyskania dofinansowania zewnętrznego; rozważano także formułę partnerstwa publiczno-prywatnego
  • ogłoszenie tzw. nowej perspektywy unijnej (2021-2027) - dzięki współpracy Miasta Kielce z Urzędem Marszałkowskim uzyskaliśmy szansę naboru o dofinansowanie w trybie niekonkurencyjnym (Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, Priorytet 6. Europejskie dla wspólnot lokalnych). Miasto na ten cel ma zagwarantowane środki w kwocie ponad 40 mln PLN
  • opracowany został Gminny Program Rewitalizacji - podstawowy dokument miejski, w którym określone zostały obszary i działania rewitalizacyjne, w tym te dotyczące śródmieścia. 

 

............... k o n c e p c j a ..............

plik foto id: 1407371238

Główne założenia projektu rewitalizacji

Zaprezentowany projekt rewitalizacji Placu Wolności wraz z ulicami otaczającymi plac oraz ulicami doprowadzającymi (Hipoteczna, Słowackiego i Ewangelicka) ma na celu:

  • stworzenie wysokiej jakości przestrzeni publicznej poprzez uzyskanie reprezentacyjnego miejsca na imprezy masowe,
  • stworzenie przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców zachęcającej do integracji, odpoczynku,
  • stworzenie przestrzeni dla małej gastronomii.

Planowane strefy funkcjonalne

  • strefa reprezentazyjna - część zlokalizowana wzdłuż historycznej osi kompozycyjnej; płaska, niezabudowana przestrzeń, przeznaczona do organizacji uroczystości, dużych zgromadzeń, przedstawień, inscenizacji itp.
  • strefa wypoczynkowa - północna część placu nawiązuje do Muzeum Zabawek i Zabawy i wyposażone jest w strefę dedykowaną dzieciom. Tą część rozbudowano o amfiteatr wbudowany w skarpę, uzupełniający strefę reprezentacyjną. Strefa posiada zieleń urządzoną oraz budynek z toaletami i pomieszczeniem do pielęgnacji dzieci, przy jego elewacji zlokalizowane będzie miejsce do ładowania rowerów elektrycznych. Budynek zostanie wpisany pomiędzy skarpę a reprezentacyjne istniejące schody. Wejście budynku zostanie osłonięte przepierzeniem w postaci pergoli.
  • strefa wypoczynkowa - po południowej stronie placu zaprojektowano miejsce wypoczynku wraz z wodą płynąca i fontanną, ławkami, kładką oraz zielenią.

Ulice wokół Placu Wolności

  • ul. Hipoteczna – charakter ulicy w formie tzw. woonerf – miejsce, gdzie pierwszeństwo będzie miał ruch pieszych. Nawierzchnia zostanie wyrównana (w jednym poziomie i bez wyniesień). Wzdłuż ulicy przewidziane zostały miejsca wypoczynkowe, w tym ogródki letnie, ławki, stojaki rowerowe i in. Przy skrzyżowaniu z ulicą Sienkiewicza zaprojektowano niewielki plac.
  • ul. Słowackiego - ulica zostanie wyposażona w obustronny chodnik oraz miejsca postojowe. Przy skrzyżowaniu z ulicą Seminaryjską powstanie niewielki placyk – miejsce do odpoczynku i spotkań mieszkańców przyległych kamienic. Przy ulicy zostaną rozlokowane ławki i stojaki rowerowe.
  • ul. Ewangelicka – po wschodniej stronie ulicy zaprojektowany niewielki zieleniec urozmaicający nawierzchnię.

Ulice staną się miejscami przyjaznymi, zachęcającymi do integracji mieszkańców. Priorytetem będzie ruch pieszy i rowerowy, powstaną zaaranżowane miejsca wypoczynku oraz zieleń urządzona.

Zieleń - kompozycja i funkcje

  • funkcje: ozdobna, użytkowo–wypoczynkowa (wielofunkcyjna),
  • kompozycja: elementy swobodne połączone z formami regularnymi; zróżnicowanie wysokościowe nasadzeń poszczególnych „kwater”; kaskadowe formowanie widoków w ten sposób, aby stopniowe wznoszenie się roślin pozwalało na ogarnięcie wzrokiem wszystkich części placu,
  • błękitno-zielona infrastruktura w formie wkomponowanych ogrodów deszczowych (retencja wód opadowych); gatunki drzew liściastych dobrane są tak, by mogły stanowić częściową alternatywę dla ekranów dźwiękochłonnych, łącząc w sobie funkcję ochrony wizualnej i akustycznej z rolą filtrowania powietrza,

Organizacja ruchu

  • Hipoteczna - woonerf; ruch jednokierunkowy w stronę Placu Wolności
  • Mickiewicza – możliwość wjazdu od strony ul. Hipotecznej
  • Słowackiego – ruch jednokierunkowy w stronę ul. Seminaryjskiej
  • Głowackiego – woonerf; ruch jednokierunkowy od ulicy Żeromskiego w kierunku Placu Wolności, przy wjeździe na plac obowiązywał będzie nakaz skrętu w lewo, w kierunku ul. Śniadeckich, a następnie w prawo w kierunku ul. Słowackiego
  • Śniadeckich – ruch jednokierunkowy w stronę Placu Wolności; przy wjeździe na plac obowiązywał będzie nakaz skrętu w lewo, w stronę ul. Słowackiego
  • Ewangelicka - zamknięcie możliwości przejazdu od ulicy Ewangelickiej przez Plac Moniuszki
  • Plac Wolności: - północna krawędź – zakaz wjazdu z wyjątkiem: służb miejskich, rowerów, dojazdu mieszkańców do swoich posesji, posiadających zgodę Prezydenta Miasta, autobusów grup zorganizowanych i zaopatrzenia w godzinach 6:00 - 12:00., zachodnia krawędź – bez zmian, ruch jednokierunkowy od wjazdu z ul. Hipotecznej w stronę ul. Słowackiego, południowa krawędź – ruch jednokierunkowy od ul. Śniadeckich w kierunku wyjazdu ul. Słowackiego, wschodnia krawędź – na odcinku od wjazdu z ul. Głowackiego w kierunku ul. Ewangelickiej wprowadzony będzie zakaz wjazdu z wyjątkiem: służb miejskich, rowerów, dojazdu mieszkańców do swoich posesji, posiadających zgodę Prezydenta Miasta, autobusów grup zorganizowanych i zaopatrzenia w godzinach 6:00 - 12:00.; na odcinku od wyjazdu z ul. Głowackiego w stronę wyjazdu z ul. Śniadeckich ruch jednokierunkowy w stronę ul. Śniadeckich.

 

............... k o n s u l t a c j e ..............

plik foto id: 1407371238

 

Uwarunkowania i ograniczenia:

  • Plac Wolności wpisany jest do rejestru zabytków i dodatkowo stanowi część układu urbanistyczno-krajobrazowego Kielc, również objętego takim wpisem. Dlatego wszelkie prace koncepcyjne, a w dalszej kolejności projektowe i budowlane wymagają opinii i pozwoleń Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dotyczy to zarówno funkcjonalności placu, lokalizowanych tam budynków, elementów architektonicznych czy układów komunikacyjnych.

  • Rezygnacja z funkcji parkingowej Placu Wolności. Program dofinansowania dokładnie wskazuje, że w ramach naboru można uzyskać wsparcie w zakresie przebudowy zdegradowanych terenów i przestrzeni w obszarze rewitalizacji, nowych i rewitalizacji istniejących terenów zielonych, przebudowy terenów w strefie ochrony konserwatorskiej oraz budowy systemów ochrony bezpieczeństwa publicznego.

  • Alternatywą dla likwidowanych miejsc postojowych będą parkingi przy ulicy Seminaryjskiej (przed budynkiem NIDY), przy Kieleckim Centrum Kultury (od strony ulicy Kopernika) oraz przy ulicy Solnej.

 

Przedmiot konsultacji:

Do konsultacji społecznych kierowana jest cała przygotowana koncepcja przebudowy Placu Wolności i jego otoczenia ze szczególnym uwzględnieniem zaproponowanych funkcji, wydzielonych przestrzeni oraz organizacji ruchu.

Szczegółowe informacje na temat proponowanych rozwiązań znajdują się poniżej (wizualizacje placu) oraz w formie plików udostępnionych do pobrania.

 

Jak wziąć udział w konsultacjach:

Opinię na temat planowanych działań dotyczących rewitalizacji Placu Wolności oraz projektu koncepcyjnego jego przebudowy można przesłać w następujący sposób:

  • za pomocą formularza on-line dostępnego na dole strony
  • mailem na adres: boi@mzd.kielce.pl
  • za pomocą skrzynki ePuap, e-doręczeń
  • na adres: Miejski Zarząd Dróg w Kielcach, ul. Prendowskiej 7, 25-395 Kielce

 

Zapraszamy mieszkańców miasta na dwa spotkania konsultacyjne:

  • spotkanie otwarte - 03.02.2025, godz. 16.00, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, ul. Plac Wolności 2, 25-367 Kielce
  • wspólny spacer po Placu Wolności oraz warsztaty dla dzieci - 08.02.2025 (sobota) od godz. 11.00, Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach, ul. Plac Wolności 2, 25-367 Kielce

 

Ramowy harmonogram prac rewitalizacyjnych Placu Wolności przedstawia poniższa oś czasu:

plik foto id: 1407371181
Ogłoszenie Prezydenta Miasta Kielce.pdf (288.00 KB) Ogłoszenie ogólne_.pdf (206.30 KB) Wzór formularza uwag.pdf (425.60 KB)

............. w i z u a l i z a c j e ............

plik foto id: 1407371238

Prezentowane wizualizacje są przykładowym zobrazowaniem możliwych rozwiązań a ostateczny ich wygląd może odbiegać od przedstawionego na grafikach

plik foto id: 1407371390
plik foto id: 1407369922
plik foto id: 1407369923
plik foto id: 1407369924
plik foto id: 1407369926
plik foto id: 1407369925
plik foto id: 1407369927
plik foto id: 1407369929
plik foto id: 1407369928
00_Opis projektu.pdf (2 767.33 KB) 01 Koncepcja funkcjonalno-przestrzenna.jpg (5 876.60 KB) 02_Projekt zagospodarowania terenu.pdf (5 920.56 KB) 03_Organizacja ruchu.pdf (1 212.55 KB) 04_Konstrukcja nawierzchni.pdf (542.39 KB) 05_Plan budynku toalety.pdf (433.06 KB) 06_Inwentaryzacja zieleni.pdf (3 104.83 KB) 07_Projektowane nasadzenia.pdf (1 185.37 KB)

............. f o r m u l a r z ............